[ :: ] - -

 

 

 

 

TAHMİN PROGRAMI PEPİTO NASIL ÇALIŞIYOR...

ANALİZ VE TAHMİN PROGRAMI PEPİTO NASIL ÇALIŞIYOR.?
Biz iki emekli arkadaşız ...
**Program yazılımını birlikte yaptığımız ve geliştirdiğimiz PEPİTO (Harika Çocuk) lakaplı  ANALİZ ve TAHMİN  PROGRAMI  verilerini  her koşu günü tahminler sayfamızda yayınlamaya başladık.

**Tahmin Programının (Pepito) çalışmasını kısaca anlatmak gerekirse...
**Çok kapsamlı analiz yapabilen proğram Pepito her safkan için; pist uyumu, mesafe uyumu, ağır çim pist başarısı, kum pistin değişebilen özelliklerindeki başarı katsayısı (ıslak, kuru vs.)  orjin olarak da özellikle ilk defa koşacak olan safkanlar ŞART 1 sınıfı koşu ve Maiden koşular için anne baba ve koşulacak koşunun mesafe özelliklerinin safkana uyumu,
**Sadece İngiliz Atları için BRI 1200 mt. ve daha kısa, INT 1400-1800 mt., CLA 2000-2400 mt., SOL 2600-3200mt., PRO 3400 mt. puanlarını göre oluşan  DP (Dozaj Puanı) - DI (Dozaj İndeksi), CD (Dağılım Merkezi) katsayılarını inceleyerek mesafe uyumunun hesaplanması.
**Tüm kayıtlı safkanlar için son 7 gün ve son 2 gün içinde yaptığı galop ve sprintlerin incelenmesi, safkanın koşu şart uyumu ( Şart ve Hnd.  Koşularda yarışı kazanırsa kazancı veya Hnd. puanı o koşu şartlarını tekrar sağlıyormu yoksa bir daha o koşuyu koşamazmı vs.)
**Hangi sınıf yarıştan (Açık, KV, Şart, Hnd,vs.) hangi derece ile geliyor, kg artıyormu,düşüyormu kaç koşudur handikap puanı almıyor veya handikap puanını düşürüyor, handikap puanı alma koşu sayısına gelmişmi, katıldığı aynı tip koşularda kendinden yüksek handikaplı kaç atı geçmiş, koşuyu nerede takip ediyor "önde kaçıyor , yarışı 2,3,4, takip ediyor veya bekleme yapıyor."
**Bu açıklamalar için her safkanın rakamsal puanları vardır. Örnek : "Önde kaçıyor rakamsal değeri (01) , bekleme yapıyor rakamsal değeri (04) gibi"
**Hangi koşulara kayıt yaptırmış , hangi koşulardan silinmiş, koşacağı yarışta farklı yaşta safkanlar var ise yaş olarak şansının değerlendirmesi tahmin proğramı Pepito'nun incelediği özelliklerden örnekler olarak sayılabilir.
 **Bu verilerin ışığında her şeyin normal şartlarda ilerlediğini kabul ederek, PEPİTO tahminleri  oluşturuyor.  ( Geç start almak, faule maruz kalmak, virajda dışa savrulmak, binicisini düşürmek vs.) durumlar o koşu için yapılan tahmin bakımından olumsuz sonuçlar yaratabiliyor..
**Önemli bir konu : Son anda koşudan çıkartılan atların olması handikap sıralamasının bozulmasına sebep oluyor bu durum da tahminleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.
**Tahmin Programı Pepito her koşuda değerlendirdiği verilerin sonuçlarına göre şanslı olabilecek isimleri başarı puan katsayılarına göre Favori, Plase ve Dikkat katagorileri altında 3 ayrı bölüm olarak  safkanların aldıkları puanalara göre aşağıdaki örnek tabloya sıralıyor.
 Atların Tahminlerde Aldıkları Başarı Puanı Katsayılarının Tabloya Dağılımları :
Favori % 09.60 ve üzeri Plase % 09.40 - 09.45 (dahil) / Dikkat % 09.50 - 09.55 (dahil)
Favori Hanesinde % 09.70 ve üzerinde puan alan safkan ilgili ayakta tek at olarak tabloya aktarılır. 

TAHMİN PROGRAMI DİYOR Kİ

7'Lİ GANYAN
  7'Lİ PLASE
6'LI GANYAN
1. AYAK
1. AYAK
2. AYAK
3. AYAK
4. AYAK
5. AYAK
6. AYAK

FAVORİ

 
 
 
 
 
 
 

PLASE

 
 
 
 
 
 
 

DİKKAT

 
 
 
 
 
 
 

 

**Sizlerde şablondan seçim yaparken öncelikle Favori sütunda yazılı olanlara öncelik vererek Dikkat sütunundaki sıralamayı da mümkün olduğunca değerlendiriniz . Son olarak da kendi güvendiğiniz ve takip ettiğiniz isimleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin diyor. Hepinize iyi çalışmalar diliyoruz...