[ :: ] - -
TAHMİN PROGRAMI NASIL ÇALIŞIYOR

ANALİZ VE TAHMİN PROGRAMI PEPİTO NASIL ÇALIŞIYOR.?
**Çok kapsamlı analiz yapabilen proğram Pepito her safkan için; pist uyumu, mesafe uyumu, ağır çim pist başarısı, kum pistin değişebilen özelliklerindeki başarı katsayısı (ıslak, kuru vs.)  orjin olarak da özellikle ilk defa koşacak olan safkanlar ŞART 1 sınıfı koşu ve Maiden koşular için anne baba ve koşulacak koşunun mesafe özelliklerinin safkana uyumu,
**Sadece İngiliz Atları için BRI 1200 mt. ve daha kısa, INT 1400-1800 mt., CLA 2000-2400 mt., SOL 2600-3200mt., PRO 3400 mt. puanlarını göre oluşan  DP (Dozaj Puanı) - DI (Dozaj İndeksi), CD (Dağılım Merkezi) katsayılarını inceleyerek mesafe uyumunun hesaplanması.
**Tüm kayıtlı safkanlar için son 7 gün ve son 2 gün içinde yaptığı galop ve sprintlerin incelenmesi, safkanın koşu şart uyumu ( Şart ve Hnd.  Koşularda yarışı kazanırsa kazancı veya Hnd. puanı o koşu şartlarını tekrar sağlıyormu yoksa bir daha o koşuyu koşamazmı vs.)
**Hangi sınıf yarıştan (Açık, KV, Şart, Hnd,vs.) hangi derece ile geliyor, kg artıyormu,düşüyormu kaç koşudur handikap puanı almıyor veya handikap puanını düşürüyor, handikap puanı alma koşu sayısına gelmişmi, katıldığı aynı tip koşularda kendinden yüksek handikaplı kaç atı geçmiş, koşuyu nerede takip ediyor "önde kaçıyor , yarışı 2,3,4, takip ediyor veya bekleme yapıyor."
**Bu açıklamalar için her safkanın rakamsal puanları vardır. Örnek : "Önde kaçıyor rakamsal değeri (01) , bekleme yapıyor rakamsal değeri (04) gibi"
**Hangi koşulara kayıt yaptırmış , hangi koşulardan silinmiş, koşacağı yarışta farklı yaşta safkanlar var ise yaş olarak şansının değerlendirmesi tahmin proğramı Pepito'nun incelediği özelliklerden örnekler olarak sayılabilir.
 **Bu verilerin ışığında her şeyin normal şartlarda ilerlediğini kabul ederek, PEPİTO tahminleri  oluşturuyor.  ( Geç start almak, faule maruz kalmak, virajda dışa savrulmak, binicisini düşürmek vs.) durumlar o koşu için yapılan tahmin bakımından olumsuz sonuçlar yaratabiliyor..
**Önemli bir konu : Son anda koşudan çıkartılan atların olması handikap sıralamasının bozulmasına sebep oluyor bu durum da tahminleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.
**Tahmin Programı Pepito her koşuda değerlendirdiği istatistik verilerin sonuçlarına göre şanslı olabilecek isimleri aldıkları başarı puan katsayılarına göre Favori, Plase ve Dikkat katagorileri altında 3 ayrı bölüm olarak aşağıdaki örnek tabloya sıralıyor.
 Atların Tahminlerde Aldıkları Başarı Puanı Katsayılarının Tabloya Dağılımları :
Favori % 09.60 - 9.70 (dahil) Plase % 08.90 - % 08.95 (dahil) / Dikkat % 09.55 - % 09.59 (dahil)
Favori Hanesinde % 09.75 ve üzerinde puan alan safkan o ayakta Favori hanesine tek at olarak aktarılır. 

 

7'Lİ GANYAN 
7'Lİ PLASE
6'LI GANYAN
**Kırmızı 1. Olanı İfade eder**    **Yeşil 2. Olanı ifade eder**
1. AYAK
1. AYAK
2. AYAK
3. AYAK
4. AYAK
5. AYAK
6. AYAK
           

FAVORİ

 
 
 
 
 
 
 
% 9.70- 9.60            

 PLASE

 
 
 
 
 
 
 
% 8.95- 8.90            

DİKKAT

 
 
 
 
 
 
 
% 9.59- 9.55            

 

**Sizlerde şablondan seçim yaparken öncelikle Favori sütununda yazılı olan sıralamaya öncelik veriniz. Dikkat sütunundaki sıralamayı 2. sırada Plase sütunundaki sıralamayı da  3. sırada değerlendiriniz . İlgili ayakta başarı puanı katsayıları yakın olan safkanlar varsa ayağın zorlu olduğunu belirten     ikazını görecek ve tüm ayaklarda yazılı olan safkanların başarı puanlarının %  değerleri ve incele butonu ile ulaşabileceğiniz çeşitli bilgiler seçimlerinizde size yardımcı olacaktır.
Son olarak da kendi güvendiğiniz ve takip ettiğiniz isimleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin diyor. Hepinize iyi çalışmalar diliyoruz...