TAHMİN PROGRAMI NASIL ÇALIŞIYOR

SAYIN YARIŞSEVERLER,

KİM KAZANIR.? BULABİLMEK İÇİN HEPİNİZİN BİLDİĞİ, UYGULADIĞI YÖNTEMLER, ÇALIŞMALAR VARDIR... ANCAK BİLİNEMEYEN, TAHMİN EDİLEMEYEN ÖZELLİKLERİNDE ÇOK OLDUĞU YARIŞLARDA GÖZDEN KAÇANLAR, UNUTULANLAR DİYE ADLANDIRILABİLECEK TERCİHLERİ BİLGİSAYAR YARDIMI İLE İSTATİSTİK VERİLERİNİ VE HESAPLAMALARI KULLANARAK  SİZLERE SEÇİMLERİNİZDE YARDIMCI OLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

 

ANALİZ VE TAHMİN PROGRAMI PEPİTO NASIL ÇALIŞIYOR.?

** Çok kapsamlı analiz yapabilen proğram Pepito her safkan için; pist uyum puanı, mesafe uyum puanı, ağır çim pist başarı katsayısı, kum pistin değişebilen özelliklerindeki başarı katsayıları (ıslak, kuru vs.)  orjin olarak da özellikle ilk defa koşacak olan safkanlar ŞART 1 sınıfı koşu ve Maiden koşular için anne baba ve koşulacak koşunda mesafenin safkana uyumu, 
** KOŞU TERS PİSTTE OLSA ( KUM YARIŞI -- ÇİM PİSTE KOŞTURMAK gibi)  HANGİ SAFKANLAR BAŞARILI OLURDU. 
** Tüm kayıtlı safkanlar için son 5 gün ve son 2 gün içinde yaptığı galop ve sprintlerin incelenmesi, safkanın koşu şart uyumu ( Şart ve Hnd.  Koşularda yarışı kazanırsa kazancı veya Hnd. puanı o koşu şartlarını tekrar sağlıyormu yoksa bir daha o koşuyu koşamazmı vs.)
** Hangi sınıf yarıştan (Açık, KV, Şart, Hnd,vs.) hangi derece ile geliyor, kg artıyormu,düşüyormu kaç koşudur handikap puanı almıyor veya handikap puanını düşürüyor, handikap puanı alma koşu sayısına gelmişmi, katıldığı aynı tip koşularda kendinden yüksek handikaplı kaç atı geçmiş, koşuyu nerede takip ediyor "önde kaçıyor , yarışı 2,3,4, takip ediyor veya bekleme yapıyor."
** Bu açıklamalar için her safkanın rakamsal puanları vardır. Örnek : "Önde kaçıyor rakamsal değeri (01) , bekleme yapıyor rakamsal değeri (04) gibi"
** Koşacağı yarışta farklı yaşta safkanlar var ise yaş olarak şansının değerlendirmesi tahmin proğramının  incelediği özelliklerden örnekler olarak sayılabilir.
 ** Bu verilerin ışığında her şeyin normal şartlarda ilerlediğini kabul ederek, PEPİTO tahminleri  oluşturuyor.  ( Geç start almak, faule maruz kalmak, virajda dışa savrulmak, binicisini düşürmek vs.) durumlar o koşu için yapılan tahmin bakımından olumsuz sonuçlar yaratabiliyor..
** Önemli bir konu : Son anda koşudan çıkartılan atların olması handikap sıralamasının bozulmasına sebep oluyor bu durum da tahminleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.
** Tahmin Programı Pepito her koşuda değerlendirdiği istatistik verilerin sonuçlarına göre şanslı olabilecek isimleri aldıkları başarı puan katsayılarına göre Favori, Plase ve Dikkat katagorileri altında 3 ayrı bölüm olarak aşağıdaki örnek tabloya sıralıyor.
 Atların Tahminlerde Aldıkları Başarı Puanı Katsayılarının Tabloya Dağılımları :
Favori % 09.60 - 9.70 (dahil) Plase % 08.90 - % 08.95 (dahil) / Dikkat % 09.55 - % 09.59 (dahil)
Favori Hanesinde % 09.75 ve üzerinde puan alan safkan o ayakta Favori hanesine tek at olarak aktarılır. 

7'Lİ GANYAN 
7'Lİ PLASE
6'LI GANYAN
**Kırmızı 1. Olanı İfade eder**    **Yeşil 2. Olanı ifade eder**
1. AYAK
MESAFE İNCELE
1. AYAK
MESAFE İNCELE
2. AYAK
MESAFE İNCELE
3. AYAK
MESAFE İNCELE
4. AYAK
MESAFE İNCELE
5. AYAK
MESAFE İNCELE
6. AYAK
MESAFE İNCELE
           

FAVORİ

1-2
 
 
 
 
 
 
% 9.70- 9.60            

 PLASE

 
 
 
 
 
 
 
% 8.95- 8.90            

DİKKAT

 
 
 
 
 
 
 
% 9.59- 9.55            

 

** Sizlerde şablondan seçim yaparken öncelikle Favori sütununda yazılı olan sıralamaya öncelik veriniz. Dikkat sütunundaki sıralamayı 2. sırada Plase sütunundaki sıralamayı da  3. sırada değerlendiriniz . İlgili ayakta başarı puanı katsayıları yakın olan safkanlar varsa ayağın zorlu olduğunu belirten     ikazını görecek ve tüm ayaklarda yazılı olan safkanların başarı puanlarının %  değerleri ve incele butonu ile ulaşabileceğiniz çeşitli bilgiler seçimlerinizde size yardımcı olacaktır.
Son olarak da kendi güvendiğiniz ve takip ettiğiniz isimleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin diyor. Hepinize iyi çalışmalar diliyoruz...